Opis produktu

Stary Ratusz to bez wątpienia perła architektury gotyckiej i zabytkowe serce Wrocławia. Jego piękno i okazałość zapiera dech w piersi każdego turysty wkraczającego w progi wrocławskiego rynku. Powstawał na przestrzeni aż 250 lat aby dzisiaj móc cieszyć oczy mieszkańców i odwiedzających. W przeszłości pełnił rolę siedziby władz miejskich i wrocławskiego sądownictwa, zarówno w przeszłości jak i współcześnie służy wszystkim mieszkańcom.

Najstarsza jego część powstała u schyłku XIII w. –  w roku 1299, zwana wówczas consistorium – miejscem zgromadzeń (łac.), dziś jest niemal całkowicie wchłonięta przez dalsze etapy rozbudowy. W latach 1328-1333 oraz 1343-1357 dobudowywano kolejne mury i pomieszczenia, które służyły działalności Izb Rady i Ławy oraz Sali Sądowej i Książęcej. O Ostatecznym kształcie ratusza zdecydowała wielka przebudowa w latach 1470-1480 – powiększono budowlę prawie o połowę i nadano jej bardziej reprezentacyjny charakter. Kolejne rozbudowy miały miejsce w 1548 r. – powstała część przeznaczona dla Kancelarii Rady. W 1580 r. uruchomiono zegar na elewacji wschodniej, który po dziś dzień wskazuje nam czas.

Od 1808 r. wnętrza budowli ulegały stopniowej degradacji, obiekt nie odpowiadał już wymogom nowoczesnej administracji, miejscy radni przenieśli się do Nowego Ratusza wybudowanego nieopodal. Pod koniec XIX w. przeprowadzono pierwsze prace konserwacyjne, niestety w 1945 r. podczas wojny budynek dotkliwie ucierpiał. Jego reprezentacyjny charakter i dzisiejszy wygląd zawdzięcza wielu długim odbudowom i konserwacjom.

Muzeum Sztuki Mieszczańskiej powstało jako oddział Muzeum Miejskiego Wrocławia w 2000 r. Specjalizuje się w gromadzeniu, opracowywaniu i prezentowaniu obiektów związanych z wrocławskimi warsztatami rzemieślniczymi oraz artystami. W muzeum eksponowane są wyroby ze srebra wykonane w warsztatach wrocławskich mistrzów złotniczych, znajduje się zbiorowy portret rajców i ławników autorstwa Georga Scholza oraz Galeria Sławnych Wrocławian.

Zapraszamy do zwiedzania!

CZAS TRWANIA WYCIECZKI
1H

Bilet wejściowy VIP zapewnia:

  • Wejście do Muzeum Sztuki Mieszczańskiej w Ratuszu
  • Zwiedzanie obiektu z przewodnikiem
  • Dopasowanie programu do indywidualnych zainteresowań zwiedzających

Informacja

ZOBACZ TAKŻE