Opis produktu

Ostrów Tumski jest najstarszą i zarazem najbardziej urokliwą, jeśli chodzi o zabytkową architekturę, częścią Wrocławia. Jego historia sięga X w. – był siedzibą pierwszych Piastów i na początku większość zabudowy stanowiły obiekty drewniane. Pierwszym trwałym, murowanym budynkiem była kaplica pod wezwaniem Świętego Marcina a na początku XI w. wzniesiono pierwszą katedrę. Około roku 1163 gród został zawłaszczony przez Bolesława Wysokiego, wnuka Bolesława Krzywoustego, który uczynił z owego miejsca romańską rezydencję składającą się z domu biskupiego, pałacu książęcego, ośmiobocznej kaplicy z absydami, zabudowań opactwa oraz osiemnastobocznej kaplicy. Wszystkie zostały wybudowane z cegły. Pod koniec XIII w. gród dzięki kolejnym rozbudowom stał się zamkiem. W 1315 r. Ostrów Tumski został sprzedany władzom kościelnym, od tego momentu na jego terenie nie obowiązywała świecka jurysdykcja. Każdy kto wkraczał mury Ostrowa Tumskiego był zobowiązany do zdjęcia czapki – dotyczyło to również koronowanych głów. Miejscem granicy był most, kiedyś drewniany, dziś żelazny, na którym zawieszane są kłódki zakochanych. W 1382 r. Ostrów Tumski stał się ośrodkiem władzy biskupiej. Przez wieki wyburzano i stawiano kolejne budowle, aby dziś zachwycać piękną architekturą i bogatą historią.

Najważniejsze zabytki:

– Kościół św. Idziego – wzniesiony w XIII w. późnoromański, najstarszy w pełni zachowany budynek Wrocławia

– Archikatedra Św. Jana Chrzciciela – pierwsza w pełni gotycka świątynia na ziemiach polskich pochodząca z przełomu XIII i XIV w.

– Kościół Św. Marcina – jedyna ocalała budowla należąca do dawnego zamku piastowskiego, jedna z najstarszych istniejących budowli w mieście

– Kolegiata Świętego Krzyża i Kościół Św. Bartłomieja – dwukondygnacyjny ceglany kościół halowy wzniesiony pod koniec XIII w.

CZAS TRWANIA WYCIECZKI
3H

Bilet wejściowy VIP zapewnia:

  • Zwiedzanie Ostrowa Tumskiego wraz z przewodnikiem
  • Wejście do najważniejszych obiektów
  • Kawa i ciastko w trakcie zwiedzania

Informacja

ZOBACZ TAKŻE