Opis produktu

„Trzeba być doprawdy ślepcem, żeby się panoramą nie wzruszyć do głębi”, E. Skrochowski

Odwiedzając Wrocław nie można ominąć tak ważnego punktu w programie jakim jest obejrzenie Panoramy Racławickiej. Wrocław może poszczycić się wieloma niepowtarzalnymi obiektami i zabytkami, i to wyjątkowe miejsce z pewnością jest wisienką na torcie dla głodnych wiedzy i wrażeń turystów.

Przed wybraniem się z nami w to niezwykłe miejsce, warto poznać kilka faktów:

Panorama Racławicka to muzeum sztuki, oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu, założone w 1893 r. we Lwowie, w 1980 r. przeniesione do Wrocławia.

Eksponuje cykloramiczny obraz „Bitwa pod Racławicami” namalowany w latach 1893-1894 przez zespół malarzy pod kierunkiem i z udziałem Jana Styki oraz Wojciecha Kossaka

Dzieło przedstawia bitwę pod Racławicami, która miała miejsce w 1794 r. i była jednym z epizodów insurekcji kościuszkowskiej, jego wymiary to 15×114 m, czyli ponad 1700 mkw! Do zagruntowania płótna zużyto aż 750 kg farby!

Obraz namalowany jest na cylindrycznym płótnie rozpiętym w budynku specjalnie zbudowanej rotundy, panorama to nie tylko zamalowane płótno ale również elementy makiety poukładane o stóp obrazu – dzięki tym zabiegom oraz specjalnemu oświetleniu zaciera się istniejąca granica pomiędzy tym co namalowane a tym co prawdziwe, będąc w rotundzie ma się wrażenie bycia w samym środku wydarzeń przedstawionych na obrazie.

Oprócz Kossaka i Styki autorami malowidła byli również często pomijani: Ludwig Boller, Tadeusz Popiel, Zygmunt Rozwadowski, Teodor Axentowicz, Michał Sozański, Włodzimierz Tetmajer oraz Wincenty Wodzinowski, każdy z malarzy odpowiadał za inne elementy, np.: Popiel malował krajobraz, wszystkie drzewa oraz chałupy chłopskie, a Wodzinowski pod kierunkiem Styki stworzył na obrazie stroje ludowych postaci.

CZAS TRWANIA WYCIECZKI
1H

Bilet wejściowy VIP zapewnia:

  • Wejście do Panoramy Racławickiej
  • Poznanie niezwykłej historii przedstawionej na płótnie
  • Możliwość zwiedzenia Panoramy Racławickiej od kulis

Informacja

ZOBACZ TAKŻE