Opis produktu

Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego i Aula Leopoldina

Trudno przejść obojętnie obok majestatycznego gmachu głównego budynku Uniwersytetu Wrocławskiego, który mieści się w sercu miasta, nad brzegiem Odry. Jest to ogromny barokowy budynek projektu Krzysztofa Tauscha zaliczany do najcenniejszych zabytków barokowych w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej. Z Hello Poland poznasz historię Uniwersytetu, jego zbiory poświęcone dziejom uczelni począwszy od XV w. oraz zachwycającą architekturę samego obiektu i jego wnętrz.

Początki Uniwersytetu Wrocławskiego sięgają 1505r., kiedy to 20 lipca król Czech i Węgier Władysław II Jagiellończyk podpisał w Budzie dokument fundacyjny o utworzeniu czterowydziałowego uniwersytetu. W 1702 r. powstała złota bulla cesarza Leopolda I ustanawiająca jezuicką Akademię Leopoldyńską, 15 listopada tego roku miała miejsce inauguracja jej działalności. 26 lat później, w roku 1728 położono kamień węgielny pod nowy gmach Akademii. W 1811 r. nastąpiło historyczne połączenie z Uniwersytetem Viadrina z Frankfurtu nad Odrą i powstanie „Universitas litteraum Vratislaviensis”. Przez kolejne wieki Uniwersytet Wrocławski przechodził wiele przemian strukturowych, organizacyjnych oraz programowych. Dzisiaj jest jedną z najważniejszych i najstarszych uczelni we Wrocławiu prezentującą bogatą historię w dziedzinie nauki oraz kultury.

W skład Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego wchodzą zabytkowe sale: Aula Leopoldyńska – jedyne w Polsce tak dobrze zachowane wnętrze barokowe, Oratorium Marianum – powstałe jako kaplica zakonna a następnie przekształcone w koncertową Salę Muzyczną, oraz Wieża Matematyczna z tarasem widokowym na wysokości 42 metrów – Obserwatorium Astronomiczne z pierwszym przyrządem – wytyczoną na posadzce linią południkową, jedynym tego typu instrumentem w Polsce.

W skład muzeum wchodzą również sale ekspozycyjne: im. Romana Longchampsa, im. Stefana Banacha oraz Sala Pod Filarem.

Z Hello Poland poznają Państwo dzieje uniwersytetu, jego największe osiągnięcia oraz postaci z przeróżnych dziedzin nauki, które na stałe zapisały się na kartach historii Wrocławia i świata naukowego, a to wszystko w wydaniu VIP.

CZAS TRWANIA WYCIECZKI
2H

Bilet wejściowy VIP zapewnia:

  • Zwiedzanie Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego i Sal Wystawowych
  • Zwiedzanie Auli Leopoldina i Oratorium Marianum z przewodnikiem
  • Wejście na Wieżę Matematyczną

Informacja

ZOBACZ TAKŻE