Opis produktu

Żuraw, to zabytkowy, wpisany do rejestru zabytków od 18.12.1959 dźwig portowy Gdańska, usadowiony pomiędzy pylonami Bramy Szerokiej nad Motławą. Jest jedną z filii Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Ponadto, jest to najstarszy zachowany dźwig portowy w Europie. 

Brama Szeroka (jedna z tzw. bram wodnych Głównego Miasta) istniała już w 1363, a z 1367 zachowała się łacińska wzmianka o dźwigu caranum.

W obecnym kształcie żuraw zbudowano w latach 1442-1444. Służył przede wszystkim jako urządzenie portowe do załadunku towarów (głównie piwa) i balastu na statki, oraz do stawiania ich masztów. Mechanizmem są dwie pary kół deptakowych o średnicy około sześciu metrów każde. Jako siłę napędową wykorzystywano ludzi stąpających wewnątrz tych bębnów. Urządzenie było w stanie podnieść ciężar dwóch ton na wysokość 27 metrów bądź, po sprzęgnięciu obu par kół, 4t na wysokość 11m.

Żuraw został podpalony w 1945, gdy miasto zdobyła Armia Czerwona. Ocalały mury okalające drewnianą konstrukcję. Po II wojnie światowej zrekonstruowano część drewnianą.

CZAS TRWANIA WYCIECZKI
1H

Bilet wejściowy VIP zapewnia:

  • Zwiedzanie Żurawia w godzinach otwarcia obiektu oraz po jego zamknięciu
  • Zwiedzanie indywidualne lub z przewodnikiem
  • Oprawę kulinarną bogatą w lokalne smaki
  • Możliwość zorganizowania spotkania biznesowego, szkolenia, konferencji i sympozjum

Informacja

ZOBACZ TAKŻE