Skałki – gdzie i z czym w Polsce?

Wspinanie nie jest takie straszne jakby się mogło wydawać i można się nim zainteresować w każdym wieku. Wszystko zależy od chęci. Jeśli każdego dnia dźwigasz siatki z zakupami, wchodzisz po schodach i nie odczuwasz przy tym poważnego bólu – na skałkach też sobie poradzisz. Przy okazji wyrwiesz się z miasta na łono natury i doświadczysz widoków, które zostaną w twoich wspomnieniach na lata.

 

 

 

Gdzie warto się wspinać?

Na terenie Polski jest wiele miejsc, w których można rozpocząć, tudzież kontynuować swoją przygodę z wspinaczką. Najpopularniejszym terenem jest Jura Krakowsko-Częstochowska. Skałki Rzędkowickie z Okiennikiem Wielkim oraz góry Zborów i Kołoczek to obowiązkowe punkty dla pasjonatów wspinaczek. Warto jednak też odwiedzić ściany w Olsztynie czy Ogrodzieńcu.

Bardziej na zachód dobrym miejscem są Góry Sokole. Dla początkujących wspinaczy to idealne miejsce do treningu. Skały granitowe, z których się składają, zapewniają lepsze tarcie. Na terenie Dolnego Śląska można szkolić się także w Karpaczu i Szklarskiej Porębie. A prawdziwą Mekką dla pasjonatów tej aktywności są Rudawy Janowickie.

Dla osób, które lubią mocne wrażenia i ambitne wyzwania świetnym miejscem są Góry Stołowe, a szczególnie Hejszowinia. Kruche skały, niemalże pionowa skała i duża wysokość. Pasjonat wspinaczek, który zaliczy tą górę na szczycie poczuje się jak superbohater.

Niezbędnik wspinaczkowy

Wspinaczka skałkowa to ciekawy sport, ale również wymagający. Aby w pełni cieszyć się jego walorami należy pamiętać o bezpieczeństwie. Pierwszym na co warto zwrócić uwagę, przygotowując się do wspinaczki, są odpowiednie buty. Na mniej wymagających ścianach sprawdzą się buty sportowe, jednak przy poważniejszych rejonach trzeba wyposażyć się już w specjalne buty wspinaczkowe. W internecie lub bezpośrednio w sklepie ze sprzętem każdy z pewnością znajdzie pomoc w doborze odpowiednich.

Drugą rzeczą jest uprząż wspinaczkowa. Przy doborze znaczenie ma przede wszystkim obwód pasa i ud. Wielu producentów oferuje pełne uprzęże w różnych rozmiarach. Na początku można zdecydować się na uniwersalne modele sportowe. Wraz z podejmowaniem bardziej wymagających ścian warto skorzystać z wersji z regulowanymi nogawkami. Przed podjęciem decyzji trzeba również sprawdzić blokadę klamerek oraz wyściełanie, które przekłada się na komfort w czasie wspinaczki.

Niezbędnymi elementami, które należy także odpowiednio dobrać są przyrząd asekuracyjny, karabinki (z odpowiednim zamkiem), ekspresy, kask i oczywiście lina. Każdy z elementów musi być do siebie dopasowany. Jest to tak kwestia bezpieczeństwa, jak i wytrzymałości sprzętu na zużycie. Im lepiej dopasowane elementy tym dłużej całość posłuży.

Wspinaczka skałkowa to świetny sposób na aktywne spędzenie czasu na łonie natury. Zróżnicowane ukształtowanie Polski zapewnia wiele miejsc, w których można podjąć wyzwanie, a przy okazji zwiedzić ciekawe miejsca. Nie ograniczaj się do wspinania po schodach – wykorzystaj potencjał jaki oferuje natura naszej Ojczyzny.