Tajemnice polskiej natury

Kanion, Norwegia fiordy, Japonia Górę Fudżi. Mniejsze, większe, czarujące, przerażające – obiekty naturalne z całego świata, których nie da się zapomnieć, można mnożyć w nieskończoność. A co z Polską? Czy nadwiślański kraj ma się czym pochwalić? Oczywiście, że tak! Poniżej kilka przykładów anomalii naturalnych, które warto zobaczyć w czasie podróży po Polsce.

Mofeta w Jastrzębiku

Po pierwsze co to jest mafeta? Nazywa się tak wyrwę w ziemi, przez którą na powierzchnię wydobywa się dwutlenek węgla. Jego stężenie w tym miejscu jest tak duże, że każda żywa istota umiera od braku tlenu. Uwalniający się gaz natomiast sprawia, że lodowata woda górskiego potoku, sprawia wrażenie jakby się ciągle gotowała. Nic dziwnego, że okoliczni mieszkańcy nazywają to miejsce „oddechem piekła”.

Przeciwna” grawitacja w Karpaczu

W Karpaczu Górnym, niewielki odcinek ulicy Strażackiej ewidentnie pnie się do góry. Jednak potoczona po niej piłka, wylana woda lub samochód na luzie nie zmierzają w dół, ale właśnie do góry. Magia? Teoria grawitacji Newtona nie jest prawdziwa? Raczej nie. Według współczesnych naukowców panuje opinia, że jest to zwykłe złudzenie optyczne. W rzeczywistości droga biegnie lekko w dół, ale drzewa wokół są na tyle odchylone od pionu, że jako punkt odniesienia dają mylne wrażenie.

Skrzyżowanie w Wągrowcu

Co w nim wyjątkowego? Krzyżują się rzeki. Słysząc o łączeniu się rzek myślimy od razu o tym, że jedna wpada do drugiej. W Wągrowcu rzeki Wełna i Nielba krzyżują się niemalże pod kątem prostym. Co jest w całej sytuacji najciekawsze to to, że ich wody się nie mieszają. Jest to zjawisko jedyne w Europie i jedno z dwóch na całym świecie.

Krzywe sosny koło Gryfina

W tym wypadku prawdopodobnie swój wkład miał człowiek. Niemniej jednak las sosen, które u podstaw wyginają się w łuk i wszystkie w tym samym kierunku – robi wrażenie. Zakłada się, że jest to wynik deformacji młodych drzew, w celu uzyskania drewna o odpowiednim kształcie do budowy łodzi, produkcji beczek czy obłych mebli. Tak czy inaczej efekt nieodzownie daje wrażenie spaceru po tajemniczym lesie.

Przytoczone zjawiska naturalne to tylko kropla w morzu tego czym mogą zaskoczyć różne regiony Polski. Nie ma chyba osoby, która nie marzyłaby o dalekiej egzotycznej podróży. Tym czasem na własnym „podwórku” można znaleźć cuda, których nie będzie nigdzie indziej. Wystarczy się uważnie rozejrzeć.